Üzgünüm Derviz Bu Sana İlk Yazım Olacak

Başlıkla özür diledim senden Derviz. Bu seninle ilk konuşmamı başlatacak. Seninle birlikte iki farklı süreçten geçtik. Bu üçüncüsü. Öncelikle onları hatırlayalım istersen. Birincisinde, kendimizi tanımak ve bir iz bırakmak uğruna karaladık bu dijital ortamda. Sonra birkaç arkadaşımız geldi, heyecanlandık. Dedik ki: “Tamam, olur bizden. Bir ekip olarak, birlikte yazarız biz”. Sonra o işler de öyle istediğimiz gibi gitmedi. Yahut gitmesi gereken bu kadarıydı. Sonra bir süre dinlendik. Geçmişi beklettik, duruladık. Şimdi yeniden başlıyoruz seninle. Bu sefer sadece sen ve ben derviz. Birlikte bir şeyleri bulacağız ve birlikte bir şeylere karar vereceğiz.

Eğer birgün bizim yazdıklarımızı birisi okursa derviz, mesut olacağız. İşte bu yüzden tam da şimdi, bizim ilk yazımızda seni onlara tanıtmalıyız.Belki birgün senin ne olduğunu fark ederler. Belki birgün bizim ne yapmaya çalıştığımızı anlarlar. Neydi senin tam adın, DünyaDerviz. Sana bu isimi neden koymuştuk. Bana biraz zaman ver. Hatırlayacağım… Evet. “der” ve “viz” kelimesinden türetmiştik.

Der: Kapı
Viz: Gezmek, tozmak
Dünya Derviz: Dünya içinde kapı kapı gezip tozmak.

Bizim amacımız seninle gezmek. Düşünsel ve olgusal ve her neyse oysal gezinmek. “Ben bunu okumuş muydum neydi”ler yahut “ben de buna benzer bir şeyler düşünmüştüm”lerden beridir kendimizi bütün o fikir kapılarından, edep kapılarından geçirmek için çıktık yola. Bunu sakın unutma derviz.

İşte şimdi, İzmir’deyiz seninle. Bizim şehrimize geri döndük. Bu ikincisi ve biliyoruz, artık üçlemeyeceğiz. Şimdi Alsancak’tayız. Karşımızda “iyi” adam. Porsuk’tayız. Ankara’dan döndük. Hayallerimiz var. Artık onları baskılamayacağız.

Şimdilik yazımıza bir ara vereceğim. Çünkü yazmak istediğim şeyler bitti. Konunun sonunda sadece o iyi adamın karşısında yazıyor olmak düşüncesi yakaladı zihnimi. O da yazıyor. O yazıyor, ben yazıyorum. Özenmek güzel şey be derviz. Hele ki bunu gururluca söyleyebiliyorsan.

Sana artık her gün yazacağım. Şimdilik bu kadar.

Dünya değişene kadar
Ya da biz,
Hınçla dolu bu iniş
ve çıkışlara
dayanana kadar
Yazacağız!

İyi sabahlar ve ezanlar seninle olsun derviz.

 

DünyaDerviz
Yaşam, bir yolculuktur.

Şark Beyfendisi
Temmuz 18′

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s