Vagon

Kerestecinin kızı üç gün önce ormanın dışına çıkmış. Bir zengin dört gün sonra iflas ettiğine inandırılmak için akşam yemeğine katılmak zorunda kalmış. Tüm bunlar neden oluyor, neden tüm bunlar senin avuçlarına bırakılıyor? Bu notlar… Ellerinden akıp gidecek olan kızılın pınarı bileklerinde değil mi güzellik?

Tanrım beni bağışla. Yatağındaki o muazzam abideyi bıraktım ve işte buradayım. İnsanın başına birçok kötü olay gelebilir. İnsan istemeden de olsa birçok insana yardım etmiş olabilir. Ne fark eder? Ağaç mı fark eder, kitap mı, balta mı?

Baltalı bir adam ormana doğru yola koyulmuş. Kerestecinin kızı bacakları açık, dut silkmekteymiş. Baltalı adamın yapacakları kimsenin aklına gelmezmiş. Derdi ne ağaçlarla ne de kızın bacaklarıyla… Kendine bir çukur arıyormuş. İçinde bir yuva kurmak istiyor.

Çukurlar hep ölümü çağırdı sandılar. Kimse bilmiyor mu bu yıkandığın havuz, bir zamanlar çukurdan farksızdı. Çukur da olsa insan kendi derinliklerinde bir yuva arzusuyla koşuşturur durur. Tanrı baltalı adamları pek sevmezmiş gibi görünse de onlara derin bir saygı duyar.

Tüm bunları konuşmak için bir akşam yemeğine ihtiyacımız var. Yalnızca sen ve ben. Konuşmalıyız. Kuşların gevezelikleri başlamadan önce. Her zaman yaptığımız şeyi yapacağız. Uykuya dalmadan önce hayal kuracağız. Örümcek adamlar ve kırmızı kilotlu herifleri hapse tıkan yargıçlarla birlikte dünyanın nasıl da güzel bir yer olacağına inanacağız.

Çünkü yağmur yağıyor ve çünkü aslında yağmur yağışını hayal ediyoruz. Bedenlerimiz biraz ıslak. Nedeni hiçbir doğa olayı değil. Yapmamız gereken belli. İnsanlık tarihimizi devam ettirmeliyiz. Plastik şeylerden kullanmam, sen de başka herhangi bir şey kullanmazsın. İşimizi şansa bırakır sonra da gider sopanın ucuna sarılı yılanlara yalvarırız.

Lütfen, lütfen. Henüz bunu yapabilecek kadar olgun değiliz. Palavra. Kim olgunluk evresine ulaştı ki. Buddha oturup gözlerini kapattığında çocuk sahibi olmayı mı düşündü.

Ne diyorduk… Kerestecinin kızı ve baltalı adam.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s